www.obeclucka.sk     www.obeclucka.sk
www.obeclucka.sk   
Hlavné menu

Gajdica 2013
FOTOGALÉRIA
KLIK - foto galéria

Úradná tabuľa
Informačná tabuľa

Mapa obce
Mapa obce Lúčka

Projekt spolufinan. EU


Publikované: Piatok, 01.04. 2011 - 08:04:34 Od: Sabatula
Aktuality MŠ

Školská zrelosť

Čo by malo vedieť dieťa pred vstupom do školy

Hovorí sa, že prvá trieda by mala byť pre dieťa len akousi prípravou na školu a učenie. Nie je tomu tak. Už od prvých týždňov v škole musí dieťa zarezávať, často aj hodiny nad rámec povolenej duševnej práce. Je na to vaša ratolesť pripravená? Podľa hygienických noriem Úradu verejného zdravotníctva, by mal školáčik duševne pracovať 4 až 5 hodín denne. Znamená to, že po učení v škole, ktoré trvá presne túto dobu (niekedy dokonca aj viac) by už nemal doma pracovať a mal by len oddychovať. To však nie je možné: učitelia deťom dávajú domáce úlohy, s ktorými sa malý školáčik doma trápi ďalšiu hodinu až dve duševne teda pracuje takmer toľko, ako dospelý človek. Aj z toho dôvodu mnohí rodičia radšej zvolia odklad školskej dochádzky, aby si boli istí, že ich dieťa bude staršie a na školu lepšie pripravené. Kedy však dať dieťa do školy a kedy je lepšie požiadať o odklad? Ako zistíte, či je vaše dieťa na školu skutočne pripravené? Overte si to!


Prototyp dostatočne zrelého školáka by mal vyzerať asi takto:

Reč

Dieťa pripravené na školu by malo mať dostatočnú slovnú zásobu a hovoriť čisto a zrozumiteľne. Malo by poznať: svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia (prípadne aj mesiace v roku), základné farby, geometrické tvary, pomenovať bežné zvieratá, rastliny, časti tela. V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, prípadne aj vytlieskať slabiky a hlásky.

Sociálna zrelosť

Dieťa zrelé do školy sa nehanbí nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich samé pracovať v triede). Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti, vie spolupracovať. Dieťa by nemalo mať problémy povedať svoje želania, prípadne starosti, ktoré ho trápia.

Jemná motorika

Takmer hotový školák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, a nakresliť kompletnú postavu človeka ( s hlavou, krkom, rukami, nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky.

Hrubá motorika 

Dieťa by nemalo mať problém ani s hrubou motorikou: vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

Orientácia

Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, ponad, popod, cez. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú ruku. Vie sa orientovať aj v čase (dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, bude, bolo). Rozozná základné farby a geometrické tvary. Počítanie 6-ročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice od jedna do desať a vedieť ich priradiť k počtu. Rovnako by malo vedieť priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky. Vie rozlišovať čo je viac, čo menej, veľa, málo, trochu.

Chce sa učiť

V neposlednom rade by sa malo dieťa pripravené na vstup do školy rado učiť: chce vedieť viac, pýta sa rodičov na jednotlivé písmená, zaujíma sa o základné počty. Má v zásobe neustálu paľbu otázok typu: prečo? Rado dostáva nové úlohy a rieši ich, a vydrží ich riešiť až do konca? Potom je na školu pripravené.

Odklad školskej dochádzky

Máte pocit, že vaše dieťa ešte veľa z týchto vecí nevie? V tom prípade naozaj ešte nemusí byť pripravené na vstup do školy a môžete požiadať o odklad školskej dochádzky. Mali by ste sa však obrátiť aj na psychológa, ktorý dieťaťu spraví test školskej zrelosti, a to najlepšie v máji až júni (čas hrá veľkú úlohu, v jarných mesiacoch ešte dieťa nemusí byť pripravené, ale počas leta už napríklad áno). Samotný odklad školskej dochádzky však problém dieťaťa nerieši, a preto je potrebné zamerať sa na oblasti, v ktorých dieťa zaostáva, a rozvíjať ich. Ako na to? Čítajte s dieťaťom knihy. Najlepšou cestou, ako u dieťaťa rozvíjať reč a slovnú zásobu, je čítať mu rozprávky (knihy by mali byť ilustrované, aby dieťa mohlo sledovať dej podľa obrázkov). Po prečítaní sa ho jednoduchými otázkami pýtajte na obsah: Prečo Šípková Ruženka spala sto rokov? Ako ju princ odklial? Kto ešte vystupoval v rozprávke? Učte vašu ratolesť aj riekanky a básničky okrem slovnej zásoby mu trénujete aj pamäť. Ak dieťa nemá čistú výslovnosť, navštívte logopéda: do niekoľkých týždňov až mesiacov by to mohol napraviť.

Hrajte sa na slová

Aj cesta autom sa dá využiť na učenie: hrajte sa s dieťaťom na slová, pýtajte sa ho čo vidí, a slová potom rozoberajte: Aké písmeno je na konci slova? Aké na začiatku? Vytlieskávajte slabiky, neskôr i hlásky (písmená) v slove. Obľúbená je hra, keď má dieťa na posledné písmeno slova vytvoriť nové slovo, ktoré bude posledným písmenom začínať (napríklad Auto: posledné je o, teda nové slovo môže byť: Okno).

Skladajte, pexesujte

Naše školy sú, žiaľ, zatiaľ stále stavané najmä na memorovaní vedomostí. Preto je dobré, aby mal budúci školáčik čo najlepšie rozvinutú pamäť. Trénujte dieťaťu pamäť a predstavivosť: skladajte s ním skladačky, kocky, puzzle, hrajte pexeso. Pomôže i jednoduchá hra: na stôl položte 8 až 10 predmetov a nechajte dieťa, nech si ich minútu prezrie a nahlas pomenuje. Potom nech odíde z miestnosti (alebo sa môžu predmety prikryť) a po príchode určí, ktorý predmet tam už nie je. Trénovať si môžete aj úlohy na hľadanie rozdielov (päť rozdielov, desať rozdielov).

Strihajte, lepte, modelujte

Hoci budete mať po tejto činnosti domácnosť možno ako po bombardovaní, nevzdávajte to. Pre rozvoj motoriky je veľmi dobré, ak má dieťa možnosť pravidelne strihať, lepiť, či navliekať korálky. Pri tejto činnosti môžete trénovať aj počty: Koľko korálok ešte chceš navliecť? Ktorých je viac: modrých alebo červených? Rovnako tiež môžete precvičovať pravo-ľavú orientáciu a farby: nalep tieto modré guličky na ľavú stranu obrázku, červené daj na pravú.

Počítačové hry

Nie je vášmu drobcovi cudzí počítač? Nezapínajte mu počítačové hry, ale skôr náučné CD, ktoré ho formou hier, príkladov či detektívnych úloh naučí základom písmen či počtov. Aj na slovenskom trhu existujú náučné DVD pre škôlkarov a školákov zamerané na slovenčinu a matematiku. Počítač môžete vhodne striedať s vypĺňaním pracovných listov pre predškolákov

Anna Šuhajová, riad.MŠ


 
Súvisiace odkazy
· Viac o Aktuality MŠ
· Ďalšie články od autora: Sabatula


Najčítanejší článok na tému Aktuality MŠ:
Čo sa tie deti v MŠ vlastne učia


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

Aktuality MŠ


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV


Správca stránok: Murcko

©2011
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd

Infor. o registracii domeny

Admin